Oživlé pověsti v Jaroměřicích se pro loňském úspěchu opakovaly

 

v pátek 21. srpna 2015 po 21.hodině se začali shromažďovat zájemci o noční procházku Jaroměřicemi.

To, že nebude jen tak obyčejná, už všichni věděli z doslechu nebo z loňského zážitku.

Mgr. Michal Schuster, průvodce nocí, přivítal před Centrem života a podnikání více než dvě stovky účastníků. Děti byli obdařeny svítícími náramky, aby se ve tmě neztratily, pro lepší zapamatování se zaradovaly nad věnovanými omalovánkami s texty všech pověstí.

Ve 21.30 h se společnost přemístila k pomníku Cyrila a Metoděje, kde misionáři pokřtili věřící, na břehu potoka seděl vodník a došíval botek, cestou na Kalvárii mnohé vystrašil loupežník Franta Žlibku. Až dozněla pověst, velká společnost se shromáždila kolem čertů v Kadrmaně. Naštěstí nebyli tak divocí, jako kdysi dávno a pustili bez úhony putující dál. Šubířové stáli majestátně na osvícených schodech poutního chrámu a vítali příchozí, dokonce pohostili dospělé vínem, děti sladkostí. Průvodní slovo Mgr. Schustera o jejich významu pro Jaroměřice si všichni vyslechli se zájmem a vydali se na cestu dolů do vsi, kde se právě odehrávalo přepadení Jindřicha Zdíka Konrádem ze Znojma. Naštěstí zde tentokrát nebyl nikdo zraněn a dále se mohlo pokračovat před dolní kostel, kde stál v plné zbroji rytíř z Linhartic. Jak průvodce popisoval, tak rytíř téměř vypadal.

No a u renesančního zámku čekalo všechny vyvrcholení. Zlý Bešterenec na koni po vzteklém ublížení stařenky si srazil hlavu a poté přešel nádvoří s hlavou v pod paží.

Letos se nechali vidět k překvapení davu i původní majitelé zámku Bílští z Kaříšova v dobových kostýmech.

Tím skončily pověsti a zámecký prostor patřil skupině historických aktivit Eques Tempus. Oproti loňsku měli své bojovné vystoupení s ohni obohaceno o novou ohnivou show. Bohužel, v chladnou půlnoci sálající ohně diváky nezahřály. Snad tedy pocit z působivého zážitku bude hřát do příštích pověstí.

Díky pojišťovně Generali, členům skupiny Eques Tempus a opět mnohým jaroměřickým dobrovolníkům mohla být noční páteční událost tak okázalá. Děkujeme.

 

 

Obec, SPOZ a knihovna Jaroměřice

 

Tato fotogalerie je prázdná.