„Zastavení“ v jaroměřické výstavní síni

01.11.2013 22:15

Tak byla nazvána výstava grafiky Karla Zemana a šperků Marie Uhlířové, výtvarníků-sourozenců, kteří strávili v Jaroměřicích část dětství a na vrcholu jejich umělecké činnosti se vracejí vzpomínkami a ukázkou jejich výsostné tvorby zpět do Jaroměřic.

Jejich otec JUDr. Jaroslav Zeman převzal správu lesního hospodářství po smrti svého bratra Karla. Zemanova rodina přebývala v Jaroměřicích v lesovně (dnes Podlezlova vila na Nádevsí) do roku 1949. Po přestěhování do Brna trávily obě děti v Jaroměřicích prázdniny až do 14ti let. Příjemné vzpomínky jim zůstaly do dneška.

V pátek 18.října 2013 se sešli v podvečer přátelé výtvarníků i obdivovatelé jejich vzácné tvorby.

Vernisáž skvěle zahájil dámský vokální soubor Pasquil z Brna, který vede Pavel Koňárek, sbormistr brněnského ND. Hudbou příjemně naladěni přítomní byli seznámeni s oběma umělci krátkou nostalgickou vzpomínkou na dětství a přehledem jejich následujících studií,životních událostí a významných úspěchů.

Paní Marie Uhlířová, roz. Zemanová, náročně a precizně zpracovává dřevo, kůži a jiné doplňující materiály v moderní šperky. Spolupracovala po dlouhá léta s přední módní výtvarnicí Liběnou Rochovou a její neobvyklé šperky z přírodních materiálů doplňují originalitu modelů. Dodnes zdobí dekolt mnohé celebrity její dílo.

Nyní se již výtvarnou činností tolik nezabývá, neboť většinu času jí zabírá starost o zdejší lesní statek, krerý sourozenci restituovali po rodičích.

Pan Karel Zeman se doposud zabývá jedním z nejnáročnějších grafických postupů, mědirytinou a hlubotiskem. Některé z grafických listů jsou vystaveny, mj.i ty, v nichž se promítá vzpomínka na Jaroměřice.

Důležitou část jeho díla tvoří medailérství. Pamětní medaile k významným událostem a výročím jsou vysoce ceněny. Zabývá se i filaterií a tvorbou známek.

Vše tvoří s dokonalou precizností, ucelenými znalostmi nejen řemeslnými ale i historickými.

Rád z Prahy zavítal zpět do Jaroměřic a pozdravil se tak se „starými“ známými.

Oba výtvarníky zdobí přes jejich výtvarnou velikost skromnost a velkorysost, kterou při vernisáži potvrdili. Podvečer proběhl ve velmi příjemné atmosféře, doplněné bohatým občerstvením.

Je velkou ctí pro malou jaroměřickou výstavní síň, že bude uvedena do dlouhého výčtu těch světových, kde jednotlivě oba umělci vystavovali.

Výstava potrvá do 15.listopadu 2013 a bude zpřístupněna v době provozu knihovny. Přijďte se na chvíli „zastavit“.

Fotogalerie: „Zastavení“ v jaroměřické výstavní síni