Zájezd za památkami Unesco

12.08.2013 08:54

Návštěva Třeboně a Telče

 

Dlouho plánovaný zájezd za dalšími českými památkami UNESCO, v pořadí 6., se uskutečnil v sobotu 10. srpna 2013. Po Litomyšli, Olomouci, Kroměříži, Kutné Hoře, Lednici zamířil autobus s osvědčeným řidičem Vlast. Matochou na jih, a to do Třeboně a do Telče. Oběma půvabnými jihočeskými městy nás provedl oblíbený a již velmi zcestovalý takřka dvorní průvodce, pan Jan Valiček.

Své historické znalosti vždy vhodně propojuje v dané lokalitě a připomíná významné památky či události v již navštívených místech.

V Třeboni jsme obdivovali novogotickou důmyslnou stavbu Schwarzenberské hrobky, 45km vodní kanál, který rovněž zbudovali Schwarzenbergové, rozsáhlý rybník Svět, rozsáhlý objekt pivovaru Regent, historické náměstí s malebně upravenými památnými měšťanskými domy.

Telč je právem považována za jednu z nejcennějších památkových rezervací v České republice, už od roku 1992 je zapsaná na prestižní seznam památek UNESCO. Projdeme se se po unikátním Náměstí Zachariáše z Hradce, tvořeném krásnými renesančními, barokními i klasicistními domy“, uvedl toto nádherné město náš průvodce v druhém navštíveném městě v příjemném sobotním odpoledni.

Nikomu z nás se opravdu nechtělo opustit náměstí, plné života, umění, hudby a tvořivosti. Zvlášť když po tropických předešlých dnech nastal právě tuto sobotu zlom k lepšímu. V Telči i v Třeboni jsme vdechovali atmosféru krásných jihočeských měst opravdu naplno a zůstaly nám jen pohádkové vzpomínky.

No a příští rok?! Třeba Český Krumlov.....

 

Fotogalerie: Zájezd za památkami Unesco