Výstava mysliveckých knih, fotografií a kreseb

02.04.2014 11:54

Únor patřil v jaroměřické knihovně mysliveckým knížkám. Konala se zde totiž výstava lesnické a myslivecké literatury z rozsáhlé sbírky publicisty, spisovatele a básníka Oldřicha Koudelky, doplněná uměleckými fotografiemi jeho přítele a spolupracovníka Jana Hlaváče a kresbami dnes již nežijícího akademického malíře Františka Liebla, jednoho z legendárních výtvarníků věnujících se přírodě, lesu a zvěři.

Určitou zajímavostí bylo, že výstava nebyla zahájena vernisáží, jak bývá tradičně zvykem, ale že se před jejím ukončením uskutečnila závěrečná beseda s vystavovateli. A to beseda velice zdařilá, s početnou návštěvou všech, které knížky a zejména téma přírody zajímají. Potěšitelné rovněž bylo, že posluchači byli různých věkových skupin, což také nebývá zcela obvyklé.

Zacílení výstavy i závěrečné besedy nebylo nikterak náhodné. Osmého března totiž uplynulo přesně dvě stě let od narození zakladatele českého mysliveckého písemnictví, národního buditele, spisovatele, vydavatele a lexikografa Františka Špatného. Ten se narodil 8. března 1814 na samotě Bor u Protivína. Vedle toho, že byl autorem několika lesnických slovníků a dalších odborných publikací přírodovědného i historického charakteru, začal v roce 1856 vydávat periodikum Zábavy myslivecké. Drobné sešitky, vydávané posléze až do roku 1875, obsahově zacílené na mysliveckou tematiku, se tak staly prvním ryze českým titulem a jsou dodnes vpravdě legendárními, už proto, že jejich ucelená podoba je pouze v majetku Národní knihovny v pražském Klementinu. Raritou je skutečnost, že přímé pokračovatele v periodiku stejného názvu, případně pozměněného na Myslivecké zábavy, měl v běhu času František Špatný pouze dva – spisovatele a mysliveckého funkcionáře Josefa Václava Rozmaru, který je vydával v roce 1925 a spisovatele, básníka a novináře Oldřicha Koudelku, který je vydává od roku 2011 dosud. Posledně jmenovaný také vedle zmíněné jaroměřické výstavy inicioval pietní akt, který se uskutečnil v sobotu osmého března u hrobu Františka Špatného na píseckém Lesním hřbitově za účasti desítek mysliveckých spisovatelů, lesníků a příznivců historie.

(TK)

Fotogalerie: Výstava mysliveckých knih, fotografií a kreseb