Výstava mandal Emilie Didi Bertové

30.05.2014 21:49

V rychle běžícím čase jsou příjemná smysluplná zastavení příjemnou oázou. Takovou příležitost připravila pro hosty výstavní síně Centra života a podnikání výtvarnice Emilie Didi Bertová vernisáží výstavy mandal podvečer 15.května 2014. Podobná výstava se uskutečnila již v roce 2011 a pro zájem byla tato precizní díla vystavena v Jaroměřicích již po druhé.

Pro obohacení vernisáže byla přizvána paní Jana Remerová s tibetskými miskami. Tak jako před třemi lety i tentokrát předvedla úžasný koncert magických zvuků misek, jichž se dotýká její citlivá ruka.

Mandala znamená kruh nebo dokonce magický kruh. Ačkoli toto slovo pochází z východu, samotná mandala je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích. V mandalách se potkává barva (ženská energie) a tvar (mužská energie). To vše dohromady utváří harmonický celek nesoucí určitou energii, která během práce s obrazcem působí na duši malíře nebo pozorovatele. Pokud tvoříme nebo sledujeme pravidelné obrazce mandaly, duše se zklidňuje, vnitřní svět se uspořádává a dochází k léčení na všech úrovních. Je zde uplatněn princip: "harmonie vznikající na papíře se přenáší do nitra tvořícího".

Mandaly, dokonale ztvárněné paní Bertovou, jsme mohli zhlédnout ve výstavní síni do 28.5.2014.

Doufejme, že zastavení přineslo alespoň trochu klidu a rovnováhy do duše hostů výstavy. Koupí některé z mandal v různém provedení si můžete udělat radost ještě do konce června.

Fotogalerie: Výstava mandal Emilie Didi Bertové