Výstava Betlémů od 12. do 20. prosince 2013

29.12.2013 01:06

V závěru roku patří výstavní síň Centra života a podnikání v Jaroměřicích nejrozmanitějšímu výtvarnému zpracování významné biblické události – narození Ježíška v městě Betlémě.

Atmosféra je nápadným kontrastem venkovního a domácího předvánočního spěchu, neboť zde tiše znějí koledy a nenápadně svítí světla na stromečku.

Čtenáři, kteří si přijdou do knihovny připravit zásoby čtiva na svátky, obdivují šikovnost zručných řemeslníků a výtvarníků. Děti ze školy a školky si v posledním předvánočním týdnu zpestří vyučování prohlídkou téměř třiceti Betlémů, zhotovených různými technikami. Společně si poslechnou čtený příběh z Bible pro děti o narození Ježíška a po vzájemném přání radostných Vánoc si zazpívají známou koledu.

Nejvíce soustředěná návštěvnost dospělých byla po ukončení nadačního koncertu v kostele Všech Svatých, kdy se vánoční písně rozezněly v podání pěveckého sboru FERMÁTA z Moravské Třebové v neděli 22.12.2013. Umocnění krásného zážitku byla snad i návštěva výstavní síně. Letos poprvé a s úspěchem byly Betlémy v Jaroměřicích zpřístupněny i o vánočních svátcích 25. a 26.12.

Všechna tato setkání mají zvláštní tajemnou náladu....

Velkou zásluhu na zajištění dovozu exponátů má pan Ladislav Sekanina. Přemístil do Jaroměřic předem objednané keramické, papírové, z vizovického těsta vytvořené, pletené i dřevěné Betlémy ze svitavského muzea; Betlém, vyřezaný z lipového dřeva z Malého Hradiska; skládací dřevěný Betlém z Letovic a jemné Betlémy z paličkované krajky z Mohelnice. Další díla z kukuřičného šustí, z perníku, malované na hedvábí, háčkované, vyřezávané z papíru byly další součástí krásné výstavy.

Přírodní materiály k doaranžování pomohli zajistit pracovníci z lesního statku paní Uhlířové a ze zahradnictví pana Chlupa. Vkusně je zpracovala paní Milada Hlaváčová.

Zajištění přípravy výstavy s dalšími mnoha nejmenovanými je v předvánočním čase náročné a všem patří poděkování. Výsledek společné práce vždy stojí za to.

Fotogalerie: Výstava Betlémů od 12. do 20. prosince 2013