V Jaroměřicích skončil pletařský seriál

04.12.2014 00:12

V rámci Týdne knihoven (koncem září a začátkem října) vše začalo nápadem a pletařskou dílnou ve výstavní síni, kde se sešly zkušené pletařky s malými děvčaty, aby předaly své zkušenosti. Aby nebyly pohyby jehlic nadarmo, byl zvolen cíl -pletení šály třeba na zateplení studny, která zdobí dvůr
Centra života a podnikání, jehož součástí je i Obecní knihovna a výstavní síň.

Literární podtext zajistila kniha Františka Nepila Štuclinka a Zachumlánek, v níž byla taky studna zateplená, sice kovová na rozdíl od naší dřevěné s čerpadlem. Zpočátku se z knihy i četlo, pro vyplnění výjimečných tichých chvilek.

Děvčata se scházela pravidelně v pátky v různém počtu. Techniky byly obohaceny o pletení na stroji, na desce, dokonce i na hrabích. Pletlo se většinou ze zbytků vln. Mnohé ženy, které se nemohly účastňovat pátečních příjemných "seriálových seancí", pletly v teple domova a překvapily nakonec hotovou metráží.

Bylo napočítáno 21 dospělých pletařek, které přispěly různou délkou díla, a 12 děvčat, která se více či méně naučila plést.

V pátek 28.11.2014, před Adventním jarmarkem, nastalo vyvrcholení dvouměsíčního pletařského maratonu. Většina pletařek se zúčastnila "dopletné", různorodé šály zcelila v jeden kus a s velkým napětím měřila.

Poctivě dosáhly délky 67 metrů, neváhaly a pro přesnost údajů zvážily na obchodní váze 4,80 kg.

Pomyslně je nutno ještě připočíst sečtených 22 m šál z "bambulkové příze", upletených na hrabích,

které nejsou součástí zateplené studny, ale byly zhotoveny zejména malými děvčaty.

S velkou radostí a nadšením v páteční zavečer se Štuclinkou a Zachumlánkem byla studna omotána a zateplena. Výplet JAROMĚŘICE 2014, vytvořený pletením na desce, zviditelňuje šikovnost,
"spletenost" a družnost života v naší vesnici na Malé Hané.

Fotogalerie: V Jaroměřicích skončil pletařský seriál