Noc kostelů 9.6.2017

19.06.2017 15:55

Jaroměřická farnost se dvěma kostely a rozlehlou farou se zařadila už po druhé do 9.ročníku celostátní Noci kostelů. Spolu s cca 1 500 pořádajících připravila kulturně-duchovní program.

V 18.00 h v dolním kostele Všech svatých zahájil pan farář Mší svatou. Mgr Michal Schuster přiblížil historii a významné památky dominantní stavby uprostřed návsi. Hostům bylo umožněno nahlédnout do historických farních kronik.

Přemístění na Kalvárii netrvalo dlouho, a tak všechny mohl seznámit průvodce Nocí Mgr.Schuster s významným poutním místem a jeho minulostí.

Pěvecký sbor Cantilo pod vedením Mgr.Luďka Klimeše umocnil atmosféru vynikajícím koncertem v prostoru fary, jejíž část je využívána k bohoslužbám. Loď kostela se může pochlubit výbornou akustikou, takže nejen hosté, ale i zpěváci byli nadšeni.

Zrovna na den 9.června připadlo 100.výročí narození št. kapitána Jana Parolka, příslušníka 311. čs. bombardovací peruti RAF. Vzpomínky na mladého hrdinu, který zahynul po leteckém náletu ve II.světové válce v r. 1941 se důstojně ujal PhDr. Oldřich Koudelka. Projev autora knihy „Žil pod Kalvárií Jan“ byl vhodnou součástí slavnostního večera.

Pan farář pozval účastníky do části fary, kde byly vystaveny knihy, z nichž vyzařovala patina věků.

Procházka Loretánskou kaplí a kostelem Povýšení sv. Kříže s průvodcovským slovem Mgr. Schustera zaujala velkou skupinu přítomných. Za návštěvu děkujeme senátorovi Radku Martínkovi a všem hostům i účinkujícím Noci kostelů 2017.

Fotogalerie: Noc kostelů 9.6.2017