Finsko

28.07.2014 00:31

Beseda o studijním pobytu ve Finsku

V návaznosti na podzimní besedu s finskou studentkou Millou a jaroměřickou Renatou Štaffovou, účastnicemi výměnného projektu moravskotřebovského Gymnázia, byla uskutečněna 25.6.2014 v knihovně „hodnotící beseda“ po Renatčině návratu.

Krátké střípky z Renatčina povídání:

3 měsíce jsem pobývala na studijním pobytu ve Finsku. Myslím, že to pro mne byla velmi zajímavá zkušenost. Tři měsíce odloučení od svého všedního života s kamarády a s rodinou. Poznala jsem jinou kulturu, odlišné zvyky, tradice a svátky a hlavně jsem se více osamostatnila.

Byla jsem členkou „pěstounské rodiny“, která měla dohromady 6 dětí. Skoro každý den jsem navštěvovala saunu, která je součástí každého finského obydlí. Ochutnala jsem finské speciality jako mammi, sobí maso, viily, piima…. Každodenně jsem vypila skoro litr mléka, které je pro Finy základ jídelníčku. Má hostitelská rodina pro mne připravila skvělé výlety, jako například týdenní pobyt v Laponsku, kde jsme celý den běžkovali nebo o Velikonocích výlet lodí do Stockholmu.

Ve škole mi chvilku trvalo, než jsem se pořádně zorientovala, protože Kaurian lukio je trošku větší škola, než kterou navštěvuji v Moravské Třebové. Naštěstí Finové jsou ochotný národ, a pokud jsem potřebovala s něčím pomoci, pokaždé se někdo našel a poradil mi. Také školní systém je odlišný od našeho vyučovacího systému. Střední škola ve Finsku spíše připomíná testweaky a volitelností předmětů naše vysoké školy. Nemohu říci, který systém je lepší, ale osobně si myslím, že mně vyhovuje více ten náš, ale možná je to tím, že už jsem na něj navyklá.

Finsko je opravdu kouzelná země. Lidé jsou milí a laskaví, občas trošku stydliví. Tohoto výměnného pobytu opravdu nelituji, a jsem moc ráda, že jsem tam mohla tři měsíce pobývat.“

Děkujeme cílevědomé studentce za přehledné a milé povídání a přejeme jí do dalšího studia hodně úspěchů.

Fotogalerie: Finsko