Českoslovenští letci na křídlech RAF

24.02.2014 00:23

Českoslovenští letci na křídlech RAF

V pátek 21.února 2014 navštívil výstavní síň v Jaroměřicích pan Marek Paulík, člen občanského sdružení Czech Spitfire club. Přijal pozvání při příležitosti znovuodhalení pamětní desky jaroměřickému Janu Parolkovi, příslušníku čs. letectva v jednotkách britské Royal Air Force, který zahynul 15.11.1941 v Irském moři při útoku na Kiel.

Občanské sdružení Czech Spitfiere club důstojně vzpomíná na zahynulé letce a spolupracuje s přeživšími příslušníky R.A.F.

Přítomní posluchači byli právem hrdi, že sdružení nezapomíná ani na Jana Parolka. Pan Marek Paulík v poddůstojnické uniformě, připomněl osudy i dalších příslušníků R.A.F., pocházejících z Boskovicka.

Z tohoto kraje sloužilo v RAF 13 mužů u pozemního personálu, 15 v posádkách letadel, tři piloti bombardérů a pět stihačů. Šest z nich ve válce padlo.

Informoval o myšlence vybudování pomníku v Boskovicích leteckým hrdinům, který by měl připomínat válečné letecké hrdiny.

Po přednášce následovala příjemná beseda, v níž pamětníci sdělili osobní vzpomínky a mladší přítomní se zajímali o další informace, na něž trpělivě pan Paulík odpovídal.

 

Fotogalerie: Českoslovenští letci na křídlech RAF