Marka Míková v Jaroměřicích

01.11.2013 21:50

Týden knihoven 2013 trval v Jaroměřicích celých čtrnáct dnů, neboť se všechny akce do jednoho týdne nevešly. Právě beseda se spisovatelkou Markou Míkovou musela být uskutečněna až 8.10., protože vynikající autorka byla v prvním týdnu října velmi vytížená.

Už příjemným vzhledem a kamarádským přístupem si děti získala hned zpočátku. Děti si v hodinách českého jazyka vypracovaly referáty o paní Míkové a její tvorbě. Co nevěděly, spisovatelka, herečka, zpěvačka a režisérka v jedné osobě ráda dětem zodpověděla.

Postupně uvedla knihy, které napsala pro děti. Zajímavou a veselou dramatizací se představily Roches a Bžunda, dvě malé městské bytosti, hovořící lidskou řečí. Pobyt na Islandu inspiroval autorku k vytvoření Knihafoss , doplněné písničkami. Paní Míková, vybavená cestovními klávesami, předvedla svůj muzikální talent. Děti byla naprosto nadšené, neboť zpívající spisovatelku v Jaroměřicích ještě neměly. Čtenou ukázkou z Josefa jim přiblížila svět mezi metrem, domovem a školou a tajemnými událostmi , které se děly kolem, zvláště uzdravení dědečka. Mrakodrapy byla poslední kniha, kterou děti poznaly v improvizované dramatizaci, v níž se samy se staly herci, pohybujícími maketami newyorských staveb, na základě čteného textu z knihy,nominované na cenu Magnesia Litera.

Celá beseda se odehrála ve velmi přátelské atmosféře. Rozhodně splnila účel - poznat knihu, a to nejen pomocí četby, ale všemi možnými prostředky. Velmi spokojené byly nejen děti, ale i pedagožky a knihovnice.

Sponzorujícímu SKIPu a paní Míkové touto cestou děkujeme za vynikající zážitek.

Fotogalerie: Beseda s Markou Míkovou