„Berchtesgadensko a Hitlerovo Orlí hnízdo“ přednáška Jana Valíčka

24.02.2014 00:21

První cestopisnou přednáškou v tomto roce upoutal pozornost ve středu 12. února 2014 pan Jan Valíček. Ač probíhal v tuto dobu rozhodující olympijský hokejový zápas, přednášku o jihobavorské oblasti Berchtesgadenska v SRN navštívilo 55 hostů. Krajina mezi německým Mnichovem a rakouským Salcburkem je nejen lákavá svou kouzelnou přírodní scenérií, ale i „Orlím hnízdem“, které se vypíná nad vzácně čistým jezerem. Bohužel, je úzce spjato s válečnou historií, neboť toto sídlo bylo darováno nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi k jeho 50. narozeninám.

Pan Valíček seznámil přítomné s mnohými detailními informacemi z budování stavby, s technickou nadčasovostí i se samotným provozem Orlího hnízda za II.světové války.

Velmi působivé bylo seznámení s okolní krajinou na samé hranici mezi Rakouskem a Německem.

Téma přednášky nebylo zvoleno náhodně. Obecní knihovna spolu s panem Valíčkem plánuje uskutečnit zájezd do Berchtesgadenska v sobotu 24.května 2014. Jelikož zájem je značný, je plánován ještě 2. termín, a to 31.5.2014. Oba zájezdy jsou již dnes obsazeny, ale náhradníků není nikdy po předchozích zkušenostech dost, proto, máte -li zájem, zařaďte se v knihovně do pořadí.

Fotogalerie: „Berchtesgadensko a Hitlerovo Orlí hnízdo“ přednáška Jana Valíčka